Thumbnail Image

Sığırların Nodüler Ekzantemi (LSD)

Veteriner hekimler için saha el kitabı
Related items

Showing items related by metadata.

 • Thumbnail Image
  Booklet
  Deprem müdahale ve İyileştirme Planı, 2023-2026 2023
  Also available in:

  Türkiye'yi Şubat 2023'te vuran depremler, tarım ve kırsal sektörler üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip oldu. Örneğin, depolar, ambalaj ve depolama tesisleri ve ekipmanlar gibi tarımsal altyapı ciddi şekilde zarar gördü; 13 284'e yakın hayvan barınağı yıkıldı ve yaklaşık 815 000 baş hayvan kaybedildi; balıkçılık etkilendi; ve pazarlar ve tedarik zincirleri kesintiye uğradı. Bu duruma yanıt olarak, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Türkiye Hükümeti ile birlikte üç yıllık bir Deprem Yanıtı ve İyileştirme Planı (ERRP) geliştirdi. Tahmini bütçesi 112 milyon ABD doları olan bu plan, etkilenen bölgelerde yaklaşık 700 000 kişiye ve 850'den fazla işletmeye doğrudan fayda sağlamayı hedeflemektedir. ERRP, tarım-gıda sistemlerinin tedarik ve değer zincirlerini yeniden sağlamayı (Sonuç 1); tarımsal işgücünü canlandırmayı (Sonuç 2); ve sürdürülebilir kalkınma için kırsal toplulukları güçlendirmeyi amaçlamaktadır (Sonuç 3). Bu bağlamda, ERRP, acil, kısa vadeli ve uzun vadeli müdahaleleri içeren kapsamlı bir plandır. Bu belge, ERRP'nin yol haritası olarak hizmet etmekte ve kaynakları harekete geçirme aracı olarak, ERRP'nin gerekçesini, beklenen etkisini, sonuçlarını ve çıktılarını ile birlikte finansman gereksinimlerini sunmaktadır.
 • Thumbnail Image
  Brochure, flyer, fact-sheet
  Sağlıklı hayvanlar, mutlu çiftçiler!
  Çiftçilerin hayvanları ve insanları sağlıklı ve antimikrobiyalleri çalışır kılmaları için yapması gereken en önemli on eylem
  2018
  Sağlıklı hayvanlar, mutlu çiftçiler! Enfeksiyon kapıldığında ve antibiyotik gibi ilaçlar (ve diğer antimikrobiyaller) işe yaramadığında, sürünüzün tamamını hastalığa kaybedersiniz. Enfeksiyon hayvanlarla insanlar arasında yayıldığında, bu hem sizin hem de ailenizin sağlığını riske atar. Aşağıdaki tavsiyeleri bugünden takip ederek hayatları ve geçim kaynaklarını koruyun! Antimikrobiyallerin bir enfeksiyonu tedavi etmemelerinin iki ana sebebi vardır: • Ya yanlış tedavidirler ya da yanlış kullanılmışlardır. • Enfeksiyona sebep olan mikroplar antimikrobiyal direnç (AMR) adı verilen süreç içinde tedaviye karşı direnç kazanmışlardır. İnsanlardaki, hayvanlardaki ve bitkilerdeki enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotik gibi antimikrobiyalleri kullandığımız her seferde, mikroplar bu tedavilere dayanmayı ve tedavilerin etkilerini azaltmayı öğreniyorlar. AMR en önemli ilaçlarımızın başarısız olmasına neden oluyor. Antimikrobiyallerin çalışmamasıyla, birçok insan, hayvan ve bitki enfeksiyonlardan ölme riskiyle karşı karşıya kalır. Ama antimikrobiyallerin çalışmalarına devam etmeleri için eyleme geçebiliriz!
 • Thumbnail Image
  Newsletter
  FAO Türkiye Bülteni, Mart 2024 – Sayı #17
  FAO Türkiye Ofisi’nin düzenlediği fotoğraf yarışmasından bir kare.
  2024
  Also available in:

  FAO Türkiye bülteninin 17. sayısı, Suriye iç savaşının ardından en önemli küresel sorunlardan biri haline gelen Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Daha İyi Bir Yaşam Umudunu sürdürmek için hayata geçirdiğimiz Geçim Kaynaklarının Güçlendirilmesi projesinde istihdam konusunda elde edilen başarıya odaklanıyor. Proje kapsamında mesleki eğitim verilen yararlanıcılar ve üreticilerle yürütülen ortak çalışmaların sonuçlarını takip eden İstihdam Raporu verileri umut verici rakamlar ortaya koyuyor. Bu sayımızda FAO Türkiye Ortaklık Programı kapsamında hayata geçirdiğimiz projelerin çıktılarının da okuyucularımızın ilgisini çekeceğine inanıyoruz. Türkiye ofisinin bilgi ve deneyimini Orta Asya ülkeleriyle paylaşan program, orman yangınlarını önleme projeleri şeklinde somut sonuçlar üretti. Bunlar diğer ülkeler için bir model teşkil edecektir. Ayrıca iklim kriziyle ilgili yürüttüğümüz projelerin sayısında da önemli bir artış gözlemledik. Bu sayımızda başlattığımız yeni projelerin detaylarına ve bu projelere ilişkin beklentilerimize yer veriyoruz.

Users also downloaded

Showing related downloaded files

No results found.