Thumbnail Image

Pestisit Yönetimine İlişkin Uluslararası Uygulama İlkeleri

Çok Tehlikeli Pestisitler Rehberi
FAO. 2023. Pestisit Yönetimine İlişkin Uluslararası Uygulama İlkeleri - Çok Tehlikeli Pestisitler Rehberi. Ankara.Related items

Showing items related by metadata.

 • Thumbnail Image
  Book (stand-alone)
  Pestisit Yönetimine İlișkin Uluslararası Uygulama İlkeleri 2023
  Pestisit Yönetimine İlișkin Uluslararası Uygulama İlkeleri, üretimden imhaya kadar pestisitlerin yaşam döngüleri boyunca pestisitlerin yönetimiyle uğraşan veya bununla ilgili tüm kuruluşlar için gönüllü uygulama standartlarını anlatmaktadır. Pestisit Yönetimine İlișkin Uluslararası Uygulama İlkeleri'nin temel amacı, insan ve hayvan sağlığını ve çevreyi zararlı etkilerinden korurken; halk sağlığı ve tarımda zararlıları etkili bir şekilde kontrol etmek için pestisitlerin faydalarını en üst düzeye çıkarmaktır. Pestisit Yönetimine İlișkin Uluslararası Uygulama İlkeleri, ulusal mevzuatta kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Birçok sektörün ortak sorumluluğunu tanımlar; işbirliği gerektiren konuları ele alır; ilkelerin uygulanması için gereken kapasite güçlendirme ihtiyacını vurgular; ve kimyasal yönetimine ilişkin yasal olarak bağlayıcı araçları tamamlayan ilkeleri tanımlar.
 • Thumbnail Image
  Book (stand-alone)
  Pestisitlerin işlenmesi ve kullanımı sırasında uygulanacak kişisel korunma kuralları
  Pestisit Yönetimine İlişkin Uluslararası Uygulama İlkeleri
  2023
  Also available in:

  Bu kılavuzun amacı, Kişisel Koruyucu Ekipman (KKE) kullanımına özen gösterilerek etkili kişisel koruma yoluyla pestisitlere maruz kalmanın en aza indirilmesi ve böylece pestisit riskinin azaltılması konusunda rehberlik sağlamaktır. İlk olarak, kişisel korunma ve KKE'nin seçimi ve kullanımı hakkında teknik bilgiler verilmektedir. İkinci olarak, FAO/DSÖ tarafından hazırlanan Pestisit Yönetimine İlișkin Uluslararası Uygulama İlkeleri ile uyumlu olarak, politika konuları ele alınmakta olup ilaveten kişisel korumayı -özellikle yeterli kalitede ve uygun fiyatlı KKE'nin kullanımını ve mevcudiyetini iyileştirmek için önlemler önerilmektedir. Bunlar öncelikle pestisit yönetimi ve risk azaltmadan sorumlu yetkili kuruluşlara yöneliktir, ancak aynı zamanda pestisit endüstrisi, sivil toplum kuruluşları (STK) ve diğer ilgili kuruluşlar gibi kamu ve özel sektörler için de faydalı olacaktır. Bu kılavuz; sınırlı mevzuat, KKE konusunda yetersiz uyumluluk ve uygulamalar olan ve ayrıca KKE mevcudiyetinin de yetersiz kabul edildiği düşük ve orta gelirli ülkelerdeki paydaşları özel olarak hedef almaktadır. Bu kılavuz, FAO/ DSÖ Pestisit Yönetimi Ortak Toplantısı tarafından Pestisit Yönetimine İlișkin Uluslararası Uygulama İlkelerinde yer alan pestisit kullanıcılarının kişisel korunmasıyla ilgili konularda rehberlik sağlamak üzere geliştirilmiştir. Kılavuz, kişisel koruma ve KKE ile ilgili mevcut ulusal mevzuatı ve düzenlemeleri geliştirmeyi veya bu alanda hiçbir düzenlemenin bulunmadığı durumlarda rehberlik sağlamayı amaçlamaktadır. Kılavuzun içeriği, pestisit yönetimine ilişkin FAO/ DSÖ ortak yaklaşımını yansıtmaktadır. Böylece hem tarımda her türlü pestisiti uygulayanların, hem de halk sağlığı kapsamında vektör kontrolü için insektisit uygulayıcılarının kişisel korunması ele alınmaktadır.
 • Thumbnail Image
  Booklet
  Pestisitlerin zemin uygulamalarına ilişkin iyi uygulama rehberi 2023
  Bu rehber, pestisitleri tarımda kullananların yanı sıra halk sağlığı programları kapsamında pestisit kullanan herkese yönelik pratik yardım ve rehberlik sunmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu belgedeki talimatlar operatör tarafından taşınan, ağaç ve çalı türü ürünlere uygulanan pülverizatörler de dahil olmak üzere tarla bitkilerine yerden tatbik edilen pestisitlerin uygulanmasına yöneliktir.

Users also downloaded

Showing related downloaded files

No results found.