Thumbnail Image

FAO Türkiye Bülteni, Nisan 2022 - Sayı #8Also available in:

Related items

Showing items related by metadata.

 • Thumbnail Image
  Newsletter
  FAO Türkiye Bülteni, Agustos 2021 - Sayı #4
  FAO Türkiye Bülteni, Agustos 2021 - Sayı #4
  2021
  Also available in:

  2021 yaz aylarında yaşanan büyük orman yangınları büyük bir yıkım getirdi. Türkiye'de de büyük miktarda ormanlık alanın yok olması, canlıların ölümü ile sonuçlanan yanfın felaketleri ormanların önemini bir kez daha ortaya koydu. FAO, Türkiye'desürdürülebilir ormancılıktan, ağaçlandırma faaliyetlerine, orman sertifikasyonundan arazi tahribanı önlemeye kadar bir bir dizi proje uyguluyor. FAOTURN'ün dördüncü sayısında bu projleri ve son durumlarını anlattık. Ayrıca bu sayımızda Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler (GKAS) için SRRP çatısı altında uygulanan projelerin sonuçları hakkında da veriler var. GKAS'lerin tarım gıda sektörlerindeki istihdamı yoluyla entegresyonu hedefleyen projelerdeki istihdam oranları umut veriyor. FAO'nun Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı ile uyguladığı israfa karşı Gıdanı Koru kampanyası da birinci yılını doldurdu. Kampanyanın bir yıllık sonuçları gelecekiçin, yeni projeler için de ilham veriyor.
 • Thumbnail Image
  Newsletter
  FAO Türkiye Bülteni Eylül 2021 - Sayı #5
  Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü kapsamında bu sene İzmir’de Birinci Hasat Festivali düzenlendi.
  2021
  Also available in:

  FAO Türkiye'nin beşinci sayısında ağırlıklı olarak iklim krizinin etkileri ile mücadele kapsamında uygulanan projelere odaklanıldı. Türkiye'nin değişik bölgelerinde uygulanan üç farklı projeyle kuraklık, orman varlığını artırma çalışmaları ve arazi tahribatını dengeleme için yapılan projeler geleceğe umut veriyor. FAO Türkiye'nin beşinci bülteninde bir diğer öne çıkan konu da gıda ve tarım sektörünün görünmez kahramanları olan mevsimlik tarım işçileri konusu oldu. Türkiye'de mevsimlik tarım işçilerinin istihdamı konusunda neredeyse hiçbir resmi veri ve çalışma bulunmuyor. Bu konuda somut ilk veriler FAO'nun SRRP çatısı altında yürüttüğü proje kapsamında derlendi. Her sayıda olduğu gibi bu sayıda da kadınlar yine ağırlıklı olarak yer alıyor bültende. Kadınları çalışma hayatındaki konumunu güçlendirmek önemli çalışmalar yapılıyor. Bu konuda yeni hazırlanan kadın kooperatifi programının ayrıntıları da bültende geniş yer alıyor. FAO'nun uluslararası çalışmalara da örnek olan Yukarı Sakarya Basın Havzası'nda yürüttüğü Arazi Tahribatı Dengeleme çalışmalarından son ayrıntılar da yine bülteni önemli başlıklara arasında yer alıyor.
 • Thumbnail Image
  Newsletter
  FAO Türkiye Bülteni, Aralık 2021 —Sayı #7
  FAO 2021'de tüm projelerde önemli ilerlemeler kaydetti
  2022
  Also available in:

  FAO Türkiye Bülteni'nin 7'nci sayısı Covid 19'un iyice belirginleştirdiği 'yeni normal'imizin koşulları altında büyük bir kararlılıkla yürütülen projelerimizin 1 yıllık çıktılarını sunuyor okuyuculara. Bu sayıda FAO'nun Türkiye'de uyguladığı bir çok projenin bir senelik sonuçları, projelerin geldiği noktalar ve başarıları anlatılıyor. Her sayımızda olduğu gibi bu sayıda da yine tarım sektörünün isimsiz kahramanları, kadın çalışanlar için çalışmalarımız hakkında faydalı bilgiler var. Bu sayıda da kadın tarım çalışanlarına yönelik verilen kooperatifleşme, yönetim ve pazarlama eğitimleriyle ilgili çalışmalar hakkında bir makalemizi yayınladık. Bu sayımızın bir diğer güzel süprizi de FAO Genel Direktör Yardımcısı ve Avrupa ve Orta Asya Bölge Temsilcisi Vladimir Olgevich Rakhmanin'in FAOTURN için kaleme aldığı yazısı oldu. FAO'nun 2021 Dünya Gıda Günü etkinlikleri kapsamında düzenlediği Uluslararası Afiş Yarışması'nın ikincisi de Türkiye'den. FAOTURN'ün 7. sayısının arka kapağında bu gurur verici çalışma var.

Users also downloaded

Showing related downloaded files

No results found.