Thumbnail Image

FAO Türkiye Bülteni, Aralık 2021 —Sayı #7

FAO 2021'de tüm projelerde önemli ilerlemeler kaydetti
Also available in:

Related items

Showing items related by metadata.

 • Thumbnail Image
  Newsletter
  FAO Türkiye Bülteni Eylül 2021 - Sayı #5
  Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü kapsamında bu sene İzmir’de Birinci Hasat Festivali düzenlendi.
  2021
  Also available in:

  FAO Türkiye'nin beşinci sayısında ağırlıklı olarak iklim krizinin etkileri ile mücadele kapsamında uygulanan projelere odaklanıldı. Türkiye'nin değişik bölgelerinde uygulanan üç farklı projeyle kuraklık, orman varlığını artırma çalışmaları ve arazi tahribatını dengeleme için yapılan projeler geleceğe umut veriyor. FAO Türkiye'nin beşinci bülteninde bir diğer öne çıkan konu da gıda ve tarım sektörünün görünmez kahramanları olan mevsimlik tarım işçileri konusu oldu. Türkiye'de mevsimlik tarım işçilerinin istihdamı konusunda neredeyse hiçbir resmi veri ve çalışma bulunmuyor. Bu konuda somut ilk veriler FAO'nun SRRP çatısı altında yürüttüğü proje kapsamında derlendi. Her sayıda olduğu gibi bu sayıda da kadınlar yine ağırlıklı olarak yer alıyor bültende. Kadınları çalışma hayatındaki konumunu güçlendirmek önemli çalışmalar yapılıyor. Bu konuda yeni hazırlanan kadın kooperatifi programının ayrıntıları da bültende geniş yer alıyor. FAO'nun uluslararası çalışmalara da örnek olan Yukarı Sakarya Basın Havzası'nda yürüttüğü Arazi Tahribatı Dengeleme çalışmalarından son ayrıntılar da yine bülteni önemli başlıklara arasında yer alıyor.
 • Thumbnail Image
  Newsletter
  FAO Türkiye Bülteni, Agustos 2021 - Sayı #4
  FAO Türkiye Bülteni, Agustos 2021 - Sayı #4
  2021
  Also available in:

  2021 yaz aylarında yaşanan büyük orman yangınları büyük bir yıkım getirdi. Türkiye'de de büyük miktarda ormanlık alanın yok olması, canlıların ölümü ile sonuçlanan yanfın felaketleri ormanların önemini bir kez daha ortaya koydu. FAO, Türkiye'desürdürülebilir ormancılıktan, ağaçlandırma faaliyetlerine, orman sertifikasyonundan arazi tahribanı önlemeye kadar bir bir dizi proje uyguluyor. FAOTURN'ün dördüncü sayısında bu projleri ve son durumlarını anlattık. Ayrıca bu sayımızda Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler (GKAS) için SRRP çatısı altında uygulanan projelerin sonuçları hakkında da veriler var. GKAS'lerin tarım gıda sektörlerindeki istihdamı yoluyla entegresyonu hedefleyen projelerdeki istihdam oranları umut veriyor. FAO'nun Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı ile uyguladığı israfa karşı Gıdanı Koru kampanyası da birinci yılını doldurdu. Kampanyanın bir yıllık sonuçları gelecekiçin, yeni projeler için de ilham veriyor.
 • Thumbnail Image
  Newsletter
  FAO Türkiye Bülteni, Haziran 2021 - Sayı #3 2021
  Also available in:

  FAO Türkiye'nin üçüncü sayısında Suriye krizine acil müdahale kapsamında gerçekleştirilen projelerin sonuçları ve yarattığı istahdam ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulacaksınız. Ayrıca Yukarı Sakarya Kapalı Basın Havzası'nda yürütülen proje kapsamında gerçekleştirilen Arazi Tahribatı Dengeleme Sistemi'nin ayrıntıları da üçüncü sayımızda. Gıda ve tarım sektörünün görünmeyen kahramanları kadınlar için hazırladığımız Cinsiyet Eylem Planı da bu sayımızdaki dikkat çekici konulardan biri oldu. FAO Türkiye'nin ücüncü sayısının konuk yazarı ise Tarım Bakanlığı Uluslararası Kuruluşlar Daire Başkanı Özge İmamoğlu, FAO ile yürütülen projelerin önemini anlattı.

Users also downloaded

Showing related downloaded files

No results found.