Thumbnail Image

FAO Türkiye Bülteni, Agustos 2021 - Sayı #4

FAO Türkiye Bülteni, Agustos 2021 - Sayı #4

Also available in:

Related items

Showing items related by metadata.

 • Thumbnail Image
  Newsletter
  FAO Türkiye Bülteni, Mart 2024 – Sayı #17
  FAO Türkiye Ofisi’nin düzenlediği fotoğraf yarışmasından bir kare.
  2024
  Also available in:

  FAO Türkiye bülteninin 17. sayısı, Suriye iç savaşının ardından en önemli küresel sorunlardan biri haline gelen Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Daha İyi Bir Yaşam Umudunu sürdürmek için hayata geçirdiğimiz Geçim Kaynaklarının Güçlendirilmesi projesinde istihdam konusunda elde edilen başarıya odaklanıyor. Proje kapsamında mesleki eğitim verilen yararlanıcılar ve üreticilerle yürütülen ortak çalışmaların sonuçlarını takip eden İstihdam Raporu verileri umut verici rakamlar ortaya koyuyor. Bu sayımızda FAO Türkiye Ortaklık Programı kapsamında hayata geçirdiğimiz projelerin çıktılarının da okuyucularımızın ilgisini çekeceğine inanıyoruz. Türkiye ofisinin bilgi ve deneyimini Orta Asya ülkeleriyle paylaşan program, orman yangınlarını önleme projeleri şeklinde somut sonuçlar üretti. Bunlar diğer ülkeler için bir model teşkil edecektir. Ayrıca iklim kriziyle ilgili yürüttüğümüz projelerin sayısında da önemli bir artış gözlemledik. Bu sayımızda başlattığımız yeni projelerin detaylarına ve bu projelere ilişkin beklentilerimize yer veriyoruz.
 • Thumbnail Image
  Newsletter
  FAO Türkiye Bülteni, Nisan 2022 - Sayı #8 2022
  Also available in:

  FAOTURN'ün'ikinci yılının ilk sayısında, okuyucular, gıda ve tarım sektörünün görünmez kahramanları olan kadınları güçlendirmek için büyük bir girişimin ayrıntılarını bulacaklar. Kadınların örgütlenmesini ve mesleki yeterliliklerini ön planda tutan FAO, bu amaçla Türkiye'de bugüne kadar 30'dan fazla kadın kooperatifi kurmuştur. Bu kooperatiflerin hem ulusal hem de uluslararası pazarlara ulaşmasını sağlamak için ortak bir dijital ağ kurma yolunda da ilk adımı attık. Bu sayımızda 'HepYerinden' markasıyla başlattığımız dijital platform girişimimizin detayları öne çıkıyor. Giçici Koruma Altındaki Suriyelileri ve ev sahibi toplulukları tarımsal istihdam yoluyla güçlendirme ve sosyal entegrasyonu hedefleyen çalışmalarımızın meyvelerini de topluyoruz. Ayrıca iklim değişikliğinin etkilerine karşı mücadele ve Uluslarası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünüleri Yılı'nın (IYAFA2022) ilk etkinlerindenhaberler de FAOTURN'ün sekizinci sayısında yer alıyor.
 • Thumbnail Image
  Newsletter
  FAO Türkiye Bülteni Eylül 2021 - Sayı #5
  Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü kapsamında bu sene İzmir’de Birinci Hasat Festivali düzenlendi.
  2021
  Also available in:

  FAO Türkiye'nin beşinci sayısında ağırlıklı olarak iklim krizinin etkileri ile mücadele kapsamında uygulanan projelere odaklanıldı. Türkiye'nin değişik bölgelerinde uygulanan üç farklı projeyle kuraklık, orman varlığını artırma çalışmaları ve arazi tahribatını dengeleme için yapılan projeler geleceğe umut veriyor. FAO Türkiye'nin beşinci bülteninde bir diğer öne çıkan konu da gıda ve tarım sektörünün görünmez kahramanları olan mevsimlik tarım işçileri konusu oldu. Türkiye'de mevsimlik tarım işçilerinin istihdamı konusunda neredeyse hiçbir resmi veri ve çalışma bulunmuyor. Bu konuda somut ilk veriler FAO'nun SRRP çatısı altında yürüttüğü proje kapsamında derlendi. Her sayıda olduğu gibi bu sayıda da kadınlar yine ağırlıklı olarak yer alıyor bültende. Kadınları çalışma hayatındaki konumunu güçlendirmek önemli çalışmalar yapılıyor. Bu konuda yeni hazırlanan kadın kooperatifi programının ayrıntıları da bültende geniş yer alıyor. FAO'nun uluslararası çalışmalara da örnek olan Yukarı Sakarya Basın Havzası'nda yürüttüğü Arazi Tahribatı Dengeleme çalışmalarından son ayrıntılar da yine bülteni önemli başlıklara arasında yer alıyor.

Users also downloaded

Showing related downloaded files

No results found.