Thumbnail Image

Tek Sağlık Ortak Eylem Planı, 2022-2026

Insan, hayvan, bitki ve çevre sağliği için birlikte çalismak
Related items

Showing items related by metadata.

 • Thumbnail Image
  Booklet
  Türkiye'nin Gıda Kayıpları ve İsrafının Önlenmesi, Azaltılması ve Yönetimine ilişkin Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı 2020
  Also available in:

  Türkiye’nin Gıda Kayıpları ve İsrafının Önlenmesi, Azaltılması ve Yönetimine ilişkin ilk Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı’dır. Gıda kayıpları ve israfı, açlık ve kötü beslenme ile birlikte küresel sorunlar arasında ilk sırada yer almaktadır. Gıda kayıpları ve israfı, çiftçiler, tüketiciler ve gıda değer zincirindeki diğer paydaşlar için yüksek düzeyde bir ekonomik zarara yol açmakta ve bu da bir ülkenin ekonomik kaybı ve çevre üzerinde olumsuz etkilere sebep olması anlamına gelmektedir.
 • Thumbnail Image
  Brochure, flyer, fact-sheet
  Sağlıklı hayvanlar, mutlu çiftçiler!
  Çiftçilerin hayvanları ve insanları sağlıklı ve antimikrobiyalleri çalışır kılmaları için yapması gereken en önemli on eylem
  2018
  Sağlıklı hayvanlar, mutlu çiftçiler! Enfeksiyon kapıldığında ve antibiyotik gibi ilaçlar (ve diğer antimikrobiyaller) işe yaramadığında, sürünüzün tamamını hastalığa kaybedersiniz. Enfeksiyon hayvanlarla insanlar arasında yayıldığında, bu hem sizin hem de ailenizin sağlığını riske atar. Aşağıdaki tavsiyeleri bugünden takip ederek hayatları ve geçim kaynaklarını koruyun! Antimikrobiyallerin bir enfeksiyonu tedavi etmemelerinin iki ana sebebi vardır: • Ya yanlış tedavidirler ya da yanlış kullanılmışlardır. • Enfeksiyona sebep olan mikroplar antimikrobiyal direnç (AMR) adı verilen süreç içinde tedaviye karşı direnç kazanmışlardır. İnsanlardaki, hayvanlardaki ve bitkilerdeki enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotik gibi antimikrobiyalleri kullandığımız her seferde, mikroplar bu tedavilere dayanmayı ve tedavilerin etkilerini azaltmayı öğreniyorlar. AMR en önemli ilaçlarımızın başarısız olmasına neden oluyor. Antimikrobiyallerin çalışmamasıyla, birçok insan, hayvan ve bitki enfeksiyonlardan ölme riskiyle karşı karşıya kalır. Ama antimikrobiyallerin çalışmalarına devam etmeleri için eyleme geçebiliriz!
 • Thumbnail Image
  Brochure, flyer, fact-sheet
  Türkiye Gıda Okuryazarlığı Stratejisi ve Eylem Planı’nın Bileşenleri 2023
  Also available in:

  Türkiye Gıda Okuryazarlığı Stratejisi ve Eylem Planı'nın bileşenlerini sadeleştirerek sunan bu çalışma, bileşenler hakkında kamuoyunun bilgilenmesini sağlamayı ve Türkiye'de gıda okuryazarlığının gelişmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Users also downloaded

Showing related downloaded files

No results found.